چه کساني براي نابودي تراکتورسازي تلاش مي‌کنند/با واردات هر تراکتور ۱۰ نفر بيکار مي‌شود

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس با ابراز تاسف از اقدامات بي‌خردانه براي تضعيف صنعت تراکتورسازي، گفت: وقتي مجموعه عظيم تراکتورسازي که توانسته پس از سال‌ها به خودکفايي برسد و قطعاتي که قبلاً ازخارج وارد مي‌کرد را به صورت بومي بسازد چرا بايد براي نابودي آن تلاش شود.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس با ابراز تاسف از اقدامات بي‌خردانه براي تضعيف صنعت تراکتورسازي، گفت: وقتي مجموعه عظيم تراکتورسازي که توانسته پس از سال‌ها به خودکفايي برسد و قطعاتي که قبلاً ازخارج وارد مي‌کرد را به صورت بومي بسازد چرا بايد براي نابودي آن تلاش شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، دوران پسابرجام و روزهاي بعد از اجراي توافق هسته‌اي در حالي که قرار بود گشايش‌هاي اقتصادي مقدمه‌اي براي برداشته شدن فشارتحريم‌ها از دوش مردم باشد بيشتر به فضايي آماده براي نفع و فايده"تاجران برجام" تبديل شده است.

روزهايي که رانت و فساد در قراردادها تبديل به موضوعي شده که گويا نمک معاملات است و اگر نباشد کار پيش نمي‌رود.

با واردات هر تراکتور 10 نفربيکار مي‌شود

افزون بر آنچه گفته شد،توليدکنندگان و متخصصان اين حوزه مي‌گويند، با واردات هر تراکتور به کشور 10 نفر در کشور بيکار مي‌شوند و در همين ارتباط نيز منابع داخلي در اختيار خارجي‌ها قرار مي‌گيرد.

با اين حال، چرا مسئولان و دست‌اندرکاران اين امر، با وجود اينکه به خوبي مي‌دانند، اين طورقراردادها به هيچ وجه به نفع توليد داخلي و مصلحت کشور نيست، باز هم دست به چنين اقدامات غيرکارشناسي مي‌زنند.

طبق فرمايشات رهبر معظم انقلاب بخش مهمي ازجهاد اقتصادي مسئله‏ توليد ملي است، که اگر ملت با همت،عزم و آگاهي و با همراهي و برنامه‌ريزي درست مسئولان بتواندمشکل توليد داخلي را حل کند، بدون ترديد بر چالش‌هايي که دشمن ايجاد مي‌کند،غلبه خواهند کرد.

 

چه کساني براي نابودي تراکتورسازي تلاش مي‌کنند

محمداسماعيل سعيدي نماينده مردم تبريز،آذرشهر و اسکو در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبريزبه تعرفه ? درصدي واردات تراکتور اشاره کرد و اظهار داشت: اين يک حرکت کاملاًضداقتصاد مقاومتي بوده که صورت گرفته است و معنايي جز رفتار خلاف شعار سال نمي‌توان به آن داد.

وي با بيان اينکه افرادي که به پايين آوردن تعرفه واردات تراکتور مجوز داده‌اند بايد در مقابل پيشگاه خدا و ملت پاسخگو باشند، افزود: وقتي مجموعه‌اي همانندتراکتورسازي در کشور وجود دارد که مي‌تواند نه تنها در استان بلکه در سراسر کشور اشتغال‌زايي داشته است.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکودر مجلس شوراي اسلامي افزود: مجموعه تراکتورسازي  براي پنج هزار نفردر استان و ??? هزار نفر در سراسر استان شغل ايجاد کرده است که دراين حال تضعيف آن به نفع چه کساني خواهد بود؟

وي با تاکيد به اينکه صدور مجوز واردات تراکتور از هر کشوري بنا به هر دليلي و با آن تعرفه کم معنايي جز مقابله با اقتصاد مقاومتي و توليد داخلي و اشتغال‌زايي ندارد، يادآور شد: قطعاً تمام نمايندگان استان و ستاد اقتصاد مقاومتي به اين موضوع حساس بوده و پيگير خواهند بود.

سعيدي خاطرنشان کرد: تذکراتي به وزارت صنعت و معدن در خصوص تعيين تعرفه داده شده بود که متاسفانه مثمر ثمر واقع نشد، ولي به علت حساسيت موضوع واردات تراکتور تذکرات کتباً و شفاهاً تکرار خواهد شد.

وي با ابراز تاسف از اقدامات بي‌خردانه براي تضعيف صنعت تراکتورسازي، بيان داشت: وقتي مجموعه عظيم تراکتورسازي که توانسته پس از سال‌ها به خودکفايي برسد و قطعاتيکه قبلاً از خارج وارد مي‌کرد را به صورت بومي بسازد چرا بايد براي نابودي آن تلاش شود.

* آشفته بازاري به نام توليد داخلي

از سوي ديگر، به فرموده مقام معظم رهبري،جمهوري اسلامي ايران با جمعيت حدود 80 ميليون نفري مي‌تواند، اقتصادي بانشاط و فعال داشته باشد بنابراين کشورهايي با جمعيت بالامانند ايران، در بعد اقتصادي بايد به خود اتکايي دست يابند واقتصادي متکي بر بازار داخلي خود داشته باشند.

نکته مهم ديگر اينکه، تحريم‌هاي استکبار جهاني عليه ملت ايران در طول چند دهه اخير موجب شده زيرساخت‌هاي مناسبي در کشورمان براي توليد ملي فراهم شود و به يقين در اين زمينه حالا اين فرصت پيش آمده که ملت ايران با توکل به خداوند متعال وبا تيکه بر داشته‌ها و شناسي ظرفيت‌هاي کشورمان، بار ديگر دشمنان اسلام وايران را ناکام بگذارند.

به بيان ديگر، درست است که در سال‌هاي گذشته در اثر تحريم‌هاي فلج‌کننده و سختگيري دشمنان بر نظام جمهوري اسلامي، ملت ايران فشارهاي زيادي را تحمل کردند، ولي درميدان عمل ثابت شد، اين ملت ايران بود، که با صبر و استقامت پله‌هاي ترقي را يکي پس از ديگري طي مي‌کنند و ان‌شاءالله آثار و نتايج آن را در آينده نزديک خواهيم ديد.